Publicat Mon, 17 Jun 2013 01:56:09 GMT de Stan Lucian Facultatea de Constructii Iasi

buna ziua , sunt in etapa elaborarii proiectului de licenta numai ca intampin o problema . am realizat modelul structural am definit G si incarcarile permanente, incarcarea din zapada si incarcarea utila . dau sa ruleze analiza modala folosind optiunea mase obtinute prin incarcarilor statice si folosind combinatia 1G+0.4Z+0.4 U imi rezulta o perioada pt modul 1 de 0.9 s si in primul mod de vibrare masa modala este in jur de 63 % ( in primele 3 moduri fiind necesara o participare a maselor modale de peste 90% ). inseamna ca am gresit eu sau este undeva o alta optiune care trebuie activata........ de asemenea rule seismul si doresc sa verific deplasarile de nivel dar imi apare o pagina goala . in plus de asta nu inteleg care e diferenta intre elemente plane ( shell= diafragma? ) placa membrana ..... iar la elementele liniare care e diferenta dintre grinda s , grinda, bara etc. ce ar trebui sa folosesc pentru a modela corect planseele , diafragmele stalpii , grinzile . multumesc anticipat sper ca nu va suparati ca va adresez intrebari stupide 

Publicat Mon, 17 Jun 2013 09:54:49 GMT de Victor Seiculescu Graitec Roumanie SRL

Buna ziua,

Conditia este ca suma maselor modale antrenate in modurile proprii considerate sa fie cel putin 90% din masa totala a structurii. Daca nu obtineti suficienta masa modala antrenata trebuie sa mariti numarul de moduri de vibratie.

Pentru a efectua o verificare a deplasarilor relative de nivel urmati pasii prezentati la rubrica “Intrebari frecvente”:

 Cum se poate efectua verificarea la drift a unei structuri multietajate?

 

Mai jos gasiti o explicatie a eforturilor preluate de diferitele tipuri de elemente plane:

- elementele plane de tip “membrana” sunt solicitate doar in planul lor; iar eforturile preluate sunt Fx si Fy;

- elementele plane de tip “placa” poseda rigiditate la incovoiere perpendiculara pe planul lor; pot prelua forta taietoare si momente incovoietoare in planul elementului.

- elementele plane de tip “shell” sunt cele mai utilizate, intrucat comportamentul lor inglobeaza comportamentul elementelor de tip “membrana” si “placa”; eforturile preluate sunt Fx, Fy, forta taietoare si momente incovoietoare in planul elementului.

Mai multe informatii puteti gasi si in documentatia de suport (Help) a programului.

Pentru modelarea planseelor si pentru obtinerea efectului de saiba rigida puteti urma pasii descrisi in documentul :

 Cum se poate simula comportamentul de şaibă rigidă al plăcilor?

 

In ceea ce priveste elementele liniare, informatii detaliate veti gasi in documentatia de suport (Help) a programului folosind o cautare cu urmatoarele cuvinte “types of linear elements” - vedeti poza atasata.

 

Daca mai apar neclaritati in modelare, ne puteti trimite modelul pe adresa support@graitec.ro.

Cu stima.

Fişier ataşat: elemente liniare.zip

Publicat Mon, 17 Jun 2013 12:31:03 GMT de Stan Lucian Facultatea de Constructii Iasi

va multumesc pentru raspunsul promt .

  am modelat structura cu elemente liniare tip grinda S si planseele cu elemente plane de tip shell ( in acest fel am modelat initial ) pentru cladirea in discutie D+P+4E imi rezulta o perioada de 0.9 secunde si componenta masei modale de 66% . tin sa mentionez ca am rulat analiza modala introducand 120 de moduri ( mai multe moduri decat erau necesare ) . urmatoarele moduri 2 moduri care ma intereseaza au o componenta mult mai mica a maselor modale 

Fişier ataşat: [file not found]

Publicat Mon, 17 Jun 2013 14:57:05 GMT de Victor Seiculescu Graitec Roumanie SRL

Din tabelul pe care l-ati atasat se poate vedea ca nu aveti nevoie de atatea moduri de vibratie, 20 de moduri fiind mai mult decat necesare. Insumand masa modala participanta veti observa ca aveti un procentaj mai mare de 90% din masa totala a structurii fiind in conditiile recomandate de normativ.

Procentajul mic al masei modale semnifica ca pe directia respectiva structura este antrenata foarte putin. Puteti observa modul de vibratie al structurii prin vizualizarea formelor de vibratie. Acest lucru il puteti face din bara de instrumente “Analiza – Rezultate E.F.” > Moduri proprii.

Daca mai apar nelamuriri va rog sa trimiteti si modelul pe adresa support@graitec.ro (avem nevoie de fisierul cu extensia .adb aflat in folder-ul „data“ al proiectului curent).

Cu stima.

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.