Publicat Tue, 26 May 2015 08:44:44 GMT de Turcanu Emilian Facultatea de Constructii Iasi
Buna ziua! De curand am modelat o structura in cadre. Pentru ea as dori sa obtin un model static simplificat in care sa stiu fortele seismice aferente fiecarui nivel. As dori sa stiu valoarea fortei seismice care se descarca pe fiecare nivel. Am gasit cateva articole care explica ca torsori imi dau astfel de rezultate. Dar in articol erau modelati si pereti pentru putul liftului. In modelul meu am o structura in cadre. Pentru o structura in cadre unde elementele plane sunt placile, cum pot scoate din fortele sesimce de nivel? Deasemenea am observat ca la configurarea rezultatelor pentru torsori acestia pot fi afisari doar pentru elemente plane. Cum eu am o structura in cadre si singurele elemente plane sunt planseele, cum pot sa obtin fortele sesimce ce descraca la fiecare nivel. Daca a intampinat cineva problemea acesta sau are cheia problemei va rog sa-mi da-ti si mie un raspuns.
Publicat Tue, 02 Jun 2015 11:10:05 GMT de Adrian Gleja Graitec Roumanie SRL Sales Manager
Buna Emilian, Momentan, singura varianta de a obtine fortele seismice de nivel, pentru o structura in cadre (fara pereti), este prin afisarea rezultatelor pe ecran (torsori pe nivel). Posibilitatea de a obtine fortele seismice de nivel si intr-un raport va fi implementata in versiunea urmatoare. Fortele seismice sunt obtiunte prin integrarea rezultatelor de la partea de jos si partea de sus a elementelor verticale (pereti/stalpi). Fortele sesimice nu sunt date de input ci reprezinta rezultate (output).

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.