Publicat Tue, 05 Nov 2013 21:56:36 GMT de Dimitriu Georgel UTCB

Cum poate fi modelat un bulbul unui perete? http://www.graitec.com/ro/FAQ_view.asp?FAQID=796&Language=RO&Name=Cum+se+modeleaz%26%23259%3B+un+perete+cu+bulbi%3F  Arata ca se defineste ca un element de tip wall,dar incercand sa apas pe ëlement pland vertical prin 2 puncte " imi afiseaza o eroare"imposibil de creat o placa orizontala avand 2extremitati in afara nivelului" . M-am gandit sa modelez ca o placa normala cu grosimea=Hnivel si apoi sa ii modific excentricitatea,dar nu cred ca e ok

Publicat Wed, 06 Nov 2013 10:01:05 GMT de Victor Seiculescu Graitec Roumanie SRL

Pentru a crea un perete folosind comanda  “Creeaza un element plan vertical prin 2 puncte” trebuie sa aveti activata optiunea “Nivel” din proprietatile sistemului in care veti realiza acest perete -  vedeti poza “nivel.png” din arhiva atasata (sistemul se poate realiza folosind ca scurtatura tasta F6). Optiunile “sus” si “jos” din proprietatile sistemului vor defini inaltimea etajului si implicit inaltimea peretelui.

 O alta varianta de creare a elementelor plane in general este folosirea comenzii “Creeaza un element plan” (vedeti poza “element plan.png” din arhiva atasata). Folosind aceasta comanda veti putea realiza elementul plan urmand punctele ce definesc conturul sau.

Modelarea corecta a bulbilor se face conform documentului pe care l-ati amintit.

Fişier ataşat: perete.zip

Publicat Thu, 07 Nov 2013 09:53:50 GMT de Dimitriu Georgel UTCB

Multumesc

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.