Publicat Wed, 09 Apr 2014 23:41:03 GMT de Sorohan Gabriel Facultatea de Constructii Iasi
Am modelat o casa P+1E struct in cadre.La ultimul nivel am pus un panou pe care am generat incarcarea din zapada + o greutate permaneta 0.6kN/m ca fiind incarcarea dintr un planseu de lemn si sarpanta.
1.Nu stiu daca am considerat bine incarcarile asa iar daca analiza facuta este corecta
2.Cand calculez ariile de armatura (doar pt unele grinzi si stalpi) imi afiseaza erori de fisurae,iar la grinzile selectate (pt calculul armaturii) nu pot vizualiza armarea

Fişier ataşat: Untitled_4.jpg

Publicat Thu, 10 Apr 2014 13:06:02 GMT de Victor Seiculescu Graitec Roumanie SRL

1.     Pentru a va oferi o parere, va rog sa ne trimiteti modelul pe adresa support@graitec.ro.

 

2.     In mod implicit, toate elementele liniare de beton au bifata optiunea “Calcul stalpi”. Daca doriti ca anumite elemente sa aiba parte de un calcul de grinda de beton armat, va trebui sa activati optiunea “Calcul grinzi” din fereastra de proprietati a elementului (vedeti poza atasata).

 

Nota: Aceasta optiune are efect doar in Expertul de Beton.

 

Elementul liniar pe care l-ati selectat nu are activata aceasta optiune. Dupa selectarea acesteia, refaceti calculul cu Expertul de Beton (Calcul Beton Armat) si veti avea acces la solutia de armare propusa.

Fişier ataşat: calcul grinzi.zip

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.