Publicat Mon, 24 Feb 2014 11:10:49 GMT de Andrei CATARAU Icar

Buna ziua,

Am modelat o structura cu pereti portanti multietajata in advance concrete pe care ulterior am exportat-o in advance design. Dupa realizarea discretizarii imi apar cateva erori ce indica neconectarea dintre anumiti pereti si plansee. Numarul acestor erori variaza functie de marimea elementului de discretizare. Daca efectuez un calcul complet cu element finit, aceste erori apar in timpul rularii discretizarii, insa la final, dupa terminarea intregului algoritm nu mai sunt in lista de erori.   

Publicat Tue, 25 Feb 2014 08:44:15 GMT de Adrian Gleja Graitec Roumanie SRL Sales Manager

Datorita planurilor de arhitectura pe care le-ati respectat cu exactitate, modelul creat in Advance Concrete prezinta cateva decalaje intre axele elementelor structurale (distante mici intre grinzi si pereti sau intre doi pereti; aceste distante se incadreaza sub limita maxima a tolerantei stabilite la discretizarea elementelor plane). Prin urmare, la finalizarea discretizarii, apar aceste erori de neconectivitate. Solutia este simpla si presupune marirea tolerantei. 

In cazul dumneavoastra, este indicat sa definiti o toleranta de 0.01m (distanta maxima dintre doua noduri de discretizare). Modelul va fi discretizat fara aparitia altor mesaje de eroare specifice acestui proces.

Erorile din consola, dupa finalizarea calculelor, se regasesc in Tab-ul specific - "Erori". 

Fişier ataşat: ScreenShot1453.jpg

Publicat Tue, 25 Feb 2014 10:28:58 GMT de Andrei CATARAU Icar

Va multumesc!

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.