Publicat Thu, 22 Sep 2011 17:21:50 GMT de Florin GHEORGHE Quantum Construct SRL

Bunaziua,

 Oproblema, cred. Am o copertina fara pereti de inchidere laterali. Logic in modelnu am mai inclus si panouri verticale ci doar orizontale. Pe de alta parte dupace am optimizat profilele, din pct meu de vedere, consumul de otel pe mp aiesit undeva la 17.6 kg/mp ceea ce ma duce automat cu gandul ca ar putea fi oproblema in modelare. Prima idee care mi-a trecut prin cap a fost ca actiuneavantului este una favorabila structurii si poate ar fi mai bine sa nu oconsider deloc si sa iau doar zapada.

Asteptsi parerea dumneavoastra deorece mie mi se pare cam subreda structura asta.

Multumescanticipat.

Publicat Thu, 22 Sep 2011 17:28:07 GMT de Victor Seiculescu Graitec Roumanie SRL
Buna ziua,

 Intr-adevar, pe modelul d-voastra incarcarea din vant este favorabila, intrucat se datoreaza succtiunii vantului si se opune incarcarilor ce actioneaza gravitational. Astfel ca cele mai defavorabile combinatii de incarcari vor fi cele ce contin incarcari permanente si incarcari din zapada.

Consumul de otel pe care l-ati obtinut este justificabil in acest caz, mai ales ca pentru aceasta constructie nu ati definit o incarcare utila. Pe langa verificarile pe care le-ati efectuat, va recomand sa verificati la flambaj lateral grinzile cadrului curent si grinzile de fronton . Acest lucru il puteti realiza prin selectarea dupa sectiune a acestor elemente si activarea optiunii de verificare a elementelor la flambaj lateral din fereastra de proprietati (vedeti poza de mai jos), dupa care reluati calculul de metal.

Daca apar alte nelamuriri nu ezitati sa ne contactati pe adresa de e-mail: support@graitec.ro


Fiºier ataºat: flambaj lateral.rar

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.