Publicat Fri, 01 Aug 2014 15:14:54 GMT de Rizea Marius PROJEMIR ENERGY

Buna ziua,

Presupunand ca am o hala metalica la care am facut modelul( profile+imbinari) in Advance Steel si i-am pus si fundatiile( izolate, legate intre ele cu grinzi de echilibrare, peste care am o placa de beton). Cum procedez sa obtin toate desenele ( pt metal si otel) ? Modelul fiind in Advance Steel partea metalica o scot prin metoda deja cunoscuta. Insa cum fac cu betonul ? Cofraj + armare ?

Aceeasi situatie daca as fi facut un model al unei structuri de beton in Advance Concrete, dar continea si elemente de metal... cum procedez in acest caz cu detalierea ?

Multumesc.

 

Publicat Fri, 01 Aug 2014 16:29:34 GMT de Flavia Miclausi Graitec ROMANIA R&D Concrete Team Leader

Buna ziua,
Pentru situatia unui model realizat in Autodesk Advance Steel care contine si elemente de beton, puteti sa realizati detalierea pentru elementele metalice in Autodesk Advance Steel. Pentru armarea elementelor de beton, va recomand sa le selectati, si sa le exportati in format *.gtcx (in Autodesk Advance Steel, meniul Tehnologia BIM, optiunea Autodesk BIM Export), sa importati fisierul rezultat in Autodesk Advance Concrete (meniul Advance Connect, optiunea Import Advance) si sa realizati planurile de cofraj si de armare in mod obisnuit.
In situatia in care un model realizat in Autodesk Advance Concrete are si elemente metalice, rezolvarea este similara: exportati modelul din Autodesk Advance Concrete in format *.gtcx si importati-l in Autodesk Advance Steel, unde puteti realiza detalierea.

Cu stima,
Flavia Miclausi

 

Publicat Fri, 01 Aug 2014 17:22:14 GMT de Rizea Marius PROJEMIR ENERGY

Multumesc.

As mai avea o intrebare:

Pentru calculul structurii folosesc Robot. Cum pot exporta mai usor modelele (sa-mi retina proprietatile elementelor-sectiuni metal si beton; materiale; etc), astfel incat la detaliere sa nu fiu nevoie sa refac geometria structurii ? 

Publicat Mon, 04 Aug 2014 09:17:58 GMT de Flavia Miclausi Graitec ROMANIA R&D Concrete Team Leader

In Autodesk Advance Concrete puteti importa fie fisiere in format *.ifc sau *.gtcx, fie obiecte dintr-un desen de armare calculat anterior. Optiunile de import le gasiti in meniul Advance Connect.

Trebuie să fiți logat/ă în contul personal pentru a posta pe acest forum.

GRAITEC Services
Servicii
Training
Asistența tehnică
Aplicații personalizate
Evaluare
Produse GRAITEC
Advance Design
Advance Workshop
Advance BIM Designers
PowerPack for Revit®
PowerPack for Advance Steel
Produse Autodesk
Colecții
Abonament
Sevicii cloud
Advance Steel
Revit®
Autocad®
GRAITEC GROUP 2018 | Am actualizat notificarea de confidențialitate. Faceți click aici pentru a afla mai multe despre cum colectăm, stocăm și prelucrăm informațiile dvs. personale și care sunt drepturile dvs.